ММ-14 vs MultiCam: вибираємо найкращий камуфляж
Камуфляж з’явився понад 100 років тому. Його історія починається з часів англо-бурської війни, на початку якої англійці зазнавали великих втрат через свою яскраву форму з переважанням червоного кольору. Втрати вдалося скоротити завдяки зміні форми на однотонний камуфляж болотно-зеленого відтінку. Активно використовувати камуфляжний малюнок почали під час Другої світової війни.
Сьогодні засоби маскування розвиваються особливо швидкими темпами. Камуфляжні забарвлення створюють з урахуванням місцевості, де планується проведення бойових дій. Справжнім проривом у сфері маскування можна вважати появу на початку ХХІ століття так званого цифрового малюнку, що складається з дрібних квадратиків (пікселів). Такий камуфляж враховує особливості психофізичного сприйняття людини, тому працює особливо ефективно. Він здатний буквально «розчинити» людину на тлі будь-якого ландшафту.
Окрім військових, камуфляжний одяг та спорядження активно використовують:
● мисливці;
● рибалки;
● туристи;
● рятувальники;
● учасники спортивних і військових ігор;
● співробітники охоронних компаній та ін.
В Україні найпоширенішими є камуфляжі ММ-14 та Multicam.
ММ-14
Колір ММ-14, або український піксель, створений за натівськими зразками, з’явився у 2014 році, прийшовши на зміну застарілому радянському «дубку», який українські військові носили ще з 1984 року. ММ-14 — офіційно затверджений камуфляж для військової форми ЗСУ.
Форма ЗСУ ММ-14 виглядає так: на світло-бежевій основі розташовані плями-квадратики болотно-зеленого, світло-зеленого, сіро-зеленого та темно-сірого відтінків. Таке поєднання «розмиває» силует бійця на будь-якій відстані та місцевості (степи, ліси, міські умови), а також ускладнює його виявлення навіть за допомогою приладів нічного бачення.
Multicam
Камуфляж Multicam, представлений у 2002 році, було створено для використання збройними силами США. Його розробники прагнули отримати універсальний колір Мультикам, здатний забезпечувати однаково ефективне маскування на будь-якій місцевості та відстані від спостерігача.
Multicam включає великі розмиті плями, які важко розрізнити з великої відстані, та дрібніші елементи, що забезпечують ефективне маскування на близьких дистанціях. В Україні камуфляж Multicam носять співробітники СБУ.
Класична палітра Multicam складається з 7 різних кольорів — відтінків бежевого, коричневого та зеленого. При цьому малюнок не містить чорного кольору, який широко використовується в інших камуфляжах, тому дає змогу маскуватися у будь-якому середовищі за різних умов освітленості.
Однак цей багатоцільовий камуфляж має певні недоліки. Наприклад, класичний комплект форми Мультикам влітку в зеленому лісі не буде таким само ефективним, як спеціальний лісовий камуфляж. Набагато ефективніше він «працює» у сосновому лісі без інтенсивної зелені в підліску або на випаленому сонцем лузі, а також восени та ранньою весною.
Розробники Multicam визнали проблему недостатньої універсальності та створили додаткові варіанти, призначені для використання в конкретних умовах — Alpine, Arid, Black та Tropic.
Кольори камуфляжу для військових і бійців спецпідрозділів України регламентуються статутом, цивільні ж можуть вибирати їх відповідно до особистих уподобань.
У військторгу «Кросівка» представлено різні варіанти камуфляжного одягу та спорядження від авторитетних виробників. За необхідності менеджери магазину докладно проконсультують щодо характеристик і особливостей будь-якої товарної позиції, допоможуть зробити оптимальний вибір та оформити онлайн-замовлення з доставленням по всій Україні.